Rozwiązania Technologiczne

Proponujemy naszym klientom wykorzystanie w swoich projektach konstrukcji szkieletowej bądź prefabrykatów H-block firmy Solcraft, ponieważ niosą one ze sobą sporo korzyści. Napisano już wiele o tym jak się ma stosowanie drewna w porównaniu do technologii murowanej. Skupimy się na zaletach i korzyściach jakie daje nam zastosowanie tych systemów. Zacznijmy zatem od konstrukcji szkieletowej.

Technologia konstrukcji szkieletowej

Przez wiele lat Polacy przywykli do technologii murowanej, ale przyszedł czas na zmiany. Mają one swoje uzasadnienie, coraz bardziej dbamy o środowisko, coraz częściej myślimy długoterminowo i patrzymy w przyszłość. Przede wszystkim chcemy korzystać z doświadczeń naszych najbliższych sąsiadów, którzy od dekad budują wykorzystując drewno, mając przy tym dużo ostrzejszy klimat. Tak więc nasze szkielety będą budowane z certyfikowanego drewna C24 i KVH. Wiemy, że oszczędności w tym zakresie nie przyniosą nic dobrego. Konstrukcja szkieletowa to tylko część systemu, równie ważne jeśli nawet nie ważniejsze jest bowiem to z jakich warstw składać się będzie nasz dom. Systemy stosowane w Skandynawii opierają się o zasadę prawidłowego zastosowania warstw ocieplenia i izolacji tak by można mówić o budynku dyfuzyjnie otwartym – czyli takim który nie ma problemu z usuwaniem nadmiaru pary wodnej z przestrzeni budynku. Zastosowanie odpowiednich materiałów pozwala uzyskać taki efekt i cieszyć się przez wiele lat domem bez nadmiernej wilgoci, która może prowadzić do tworzenia się pleśni i grzybów oraz butwienia drewna. Korzystamy z nowoczesnych sposobów ocieplenia budynku co przekłada się na jego energooszczędność.

Warto o tym pomyśleć na etapie projektu, aby w pełni wykorzystać możliwości co przełoży się potem na mniejsze koszty użytkowania budynku. W związku z tym, że konstrukcja szkieletowa składa się w dużej mierze z ocieplenia, możemy liczyć na to że grubość ściany będzie o wiele mniejsza niż w technologii murowanej, tym samym zyskujemy większą powierzchnię wewnątrz budynku. W zależności od potrzeb klienta możemy stosować różne materiały elewacyjne takie jak tynk, deskowanie elewacyjne czy siding. Zastosowanie rusztu instalacyjnego pozwala na dowolność także we wnętrzu budynku, możemy użyć płyt kartonowo gipsowych bądź deskowania czy boazerii w zależności od upodobań. Ruszt poza tym, że pozwala rozprowadzić instalacje – które można dość łatwo modyfikować w trakcie użytkowania budynku – pozwala także na wieszanie cięższych mebli na ścianie np. w kuchni. Odpowiednie materiały pozwalają także zapomnieć o problemach związanych z palnością, zarówno drewna konstrukcyjnego jak i ocieplenia – więcej na ten temat możecie Państwo przeczytać w naszym dziale Faq gdzie poruszamy więcej tematów i odpowiadamy na nurtujące pytania.

Układ warstw w ścianie zewnętrznej domu szkieletowego posiada ściśle określoną kolejność. Każda warstwa spełnia inną funkcję. Pominięcie którejś, albo zamiana miejscami może mieć dla budynku tragiczne skutki. Typowy układ warstw, patrząc od zewnętrznej strony domu, wygląda następująco:

  • Pokrycie elewacyjne z desek, siding winylowy, obmurówka z cegły licowej, tynk cienkowarstwowy albo inne.
  • Wiatroizolacja w postaci papy izolacyjnej albo folii wiatroizolacyjnej. Zapewnia odprowadzanie na zewnątrz pary wodnej oraz chroni płyty poszycia przed wychładzaniem. Chroni też przed wilgocią z zewnątrz. Brak tej warstwy grozi przenikaniem zimnego powietrza do wnętrza domu i przewianiem konstrukcji.
  • Poszycie zewnętrzne z płyt odpornych na wilgoć. Stanowi usztywnienie szkieletu ściany oraz izolację akustyczną. Jest równocześnie podkładem pod materiał elewacyjny.
  • Izolacja cieplna wypełniająca całą przestrzeń ramy. Powinna mieć jak najniższy współczynnik przewodzenia ciepła.
  • Warstwa paroizolacyjna, która chroni izolację cieplną oraz konstrukcję budynku przed wilgocią. Ogranicza przepływ wilgoci do wnętrza ściany. W żadnym wypadku nie wolno pomylić folii wiatroizolacyjnej z folią paroizolacyjną. Taki błąd w ścianie szkieletowej może spowodować zawilgocenie drewnianej konstrukcji i w rezultacie – jej zniszczenie.
  • Ruszt instalacyjny to konstrukcja o szerokości około 4-5 cm która pozwala na swobodne rozkładanie instalacji bez ingerencji w warstwę paroizolacji.
  • Poszycie wewnętrzne – z płyt gipsowo-kartonowych albo innych.

Technologia konstrukcji H-Block

Naszym klientom oferujemy także nowoczesną – w porównaniu z technologią murowaną- konstrukcję z wykorzystaniem elementów prefabrykowanych typu H-Block. Główną zaletą tej konstrukcji jest szybkość i łatwość montażu co niesie za sobą oszczędności na placu budowy. Poza tym system ten oferuje bardzo cienkie ściany przy zachowaniu świetnych warunków termoizolacyjnych. Jest to konstrukcja szczelnie zamknięta więc należy odpowiednio zadbać o dobrą wentylację i odprowadzenie pary wodnej z wnętrza budynku, dlatego każdy z budynków jest zaopatrzony w rekuperację. Pozwala ona na swobodną wymianę powietrza i dba o odpowiedni klimat w budynku. H-Block® to chroniona prawem patentowym, izolacyjna płyta konstrukcyjna SIP, zbudowana z pianki poliuretanowej zamkniętej w konstrukcji skrzynkowej i trwale połączonej z okładziną drewnopochodną OSB. Izolacyjny panel strukturalny to przykład na energooszczędne i proekologiczne materiały budowlane najwyższej jakości, które bazują na doświadczeniach rynków zachodnich. Płyty nie są szkodliwe dla zdrowia i nie zawierają żadnych niebezpiecznych włókien azbestowych, szklanych czy mineralnych. Izolacyjna płyta konstrukcyjna H-Block® jest jednocześnie materiałem konstrukcyjnym oraz osłonowym.

Lekki, ale bardzo wytrzymały izolacyjny panel strukturalny H-Block® stanowi materiał konstrukcyjny do budowy nośnych i/lub osłonowych ścian, stropów, dachów i podłóg w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych oraz użyteczności publicznej. Choć jest on stosowany przede wszystkim jako element nośny, może być również wykorzystany jako wypełnienie konstrukcji drewnianej, stalowej lub żelbetowej. Jednocześnie izolacyjna płyta konstrukcyjna H-Block® jest najwyższej klasy izolatorem termicznym, a co za tym idzie – materiałem doskonałym do wznoszenia budynków energooszczędnych i pasywnych.

Zamknięto-komórkowa pianka poliuretanowa stanowiąca rdzeń płyty H-Block® jest materiałem izolacyjnym o największym oporze cieplnym wśród dostępnych na skalę przemysłową materiałów do izolacji budowlanej. Ponadto jest odporna na większość rozpuszczalników organicznych, kwasy, zasady, insekty, gryzonie, grzyby, pleśnie, wodę oraz temperaturę do 230°C. Nie zmienia swoich właściwości izolacyjnych w czasie, nie starzeje się ani nie chłonie wilgoci. W połączeniu z OSB i konstrukcją skrzynki, stanowi bardzo mocny materiał kompozytowy, umożliwiający przenoszenie obciążeń ścian budynków do 4  kondygnacji, układanie stropów bezbelkowych oraz konstruowanie dachów samonośnych lub ze zredukowaną do minimum więźbą dachową.

Izolacyjny panel strukturalny H-Block® produkowany jest na linii produkcyjnej w ściśle kontrolowanych warunkach fabrycznych, co zapewnia jego wysoką jakość, umożliwia dostosowanie do indywidualnego projektu architektonicznego oraz czyni proces budowy niezależnym od pogody. Panele są odpowiednio twarde oraz stabilne, cechuje je także wysoka wytrzymałość. Dzięki swoim niepowtarzalnym właściwościom mechanicznym, H-Block® stosowany jest w konstrukcji ścian, stropów i podłóg, a także dachów. Zapewnia trwałość i wytrzymałość, która przewyższa metody tradycyjne tworzenia dachów czy ścian, a także gwarantuje ochronę przeciwudarową. Izolacyjny panel strukturalny to wszechstronne zastosowanie, a prostota montażu skraca czas oczekiwania na realizację danego projektu – jest to informacja szczególnie istotna w przypadku renowacji.

W rezultacie, izolacyjna płyta konstrukcyjna H-Block® tworzy bardzo prosty, trwały i energooszczędny system budowlany, który umożliwia obniżenie kosztów nie tylko inwestycyjnych, ale przede wszystkim eksploatacyjnych budynku. W ofercie znajdują się dwa rodzaje płyt: H-Block® oraz H-Blockplus®.

H-Block® jest izolacyjną płytą konstrukcyjną do budowy ścian nośnych i dachów ze zredukowaną więźba dachową. Płyta produkowana jest na wymiar dla konkretnego projektu o szerokości do 1,25 m i maksymalnej długości 12,50 m ma wbudowane dwa środniki z OSB w odległości 4-6 cm od krawędzi bocznej. Przestrzeń pomiędzy środnikami jest szczelnie wypełniona pianką PUR.

Łączenie płyt ściennych następuje za pomocą łącznika LHB wypełnionego także pianką poliuretanową. Dzięki temu redukuje się efekt mostka cieplnego, tworząc dobrze zaizolowaną, jednolitą powierzchnię ściany lub dachu.

ODPOWIEMY NA TWOJE PYTANIA

Napisz do nas